Niedziela 23 października przejdzie do historii, a z pewnością zostanie na długo zapamiętana przez dzielnych, zdolnych i ambitnych juniorów Polonii, którzy stanowią zaplecze zespołu seniorów! Zawodnicy trenera Rafała Malickiego rozgromili Mazur Ełk, dzięki czemu na kolejkę przed końcem rozgrywek zapewnili sobie pierwsze miejsce i awans do barażowego starcia o Makroregionalną Ligę Juniorów U19, w której wezmą udział po dwa najlepsze zespoły z czterech województw.

Od pierwszego gwizdka pana Szymona Gałązki zmotywowani zawodnicy trenera Rafała Malickiego z animuszem ruszyli do ataku, błyskawicznie wychodząc na prowadzenie. Już w drugiej minucie bramkarza ełczan pokonał Kacper Kmiołek, który tego dnia miał jeszcze postraszyć kilkakrotnie Pawła Sawickiego.

W 21. minucie prowadzenie Polonii podwyższył Oskar Żuk, a osiem minut później na 3:0 trafił Kacper Kmiołek. W kolejnych minutach zawodnicy stanowiący zaplecze seniorskiego zespołu zagrali koncertowo, w pięć minut dokładając kolejne trzy gole. W 32. minucie piłkę do bramki skierował Konrad Wiciński, a po kilkudziesięciu sekundach, na 5:0 ponownie Kmiołek, zagrał na szóstkę w tym spotkaniu, dokładając również szóstego gola na osiem minut przed zakończeniem pierwszej części spotkania.

Po godzinie okazałe prowadzenie lidzbarczan powiększyło się o siódme trafienie autorstwa Jakuba Żyndula. W 73. minucie piąty (!) raz sposób na pokonanie bramkarza odnalazł Kmiołek! Na kwadrans przed gwizdkiem oznajmującym zakończenie spotkania, Mazur strzelił honorową bramkę. Piotra Bryka pokonał Szymon Kowalewski. Końcowe minuty i tak należały do młodych Polonistów, którzy w 83. minucie trafili na 9:1. W sędziowskim dzienniczku, gdzie zostali odnotowani strzelcy, znalazł się Damian Juśko!

W sobotę 30 października, juniorzy Polonii zagrają w Bartoszycach z Victorią. Będzie to ostatni mecz ligowy naszego zespołu, który zapewnił sobie pierwsze miejsce. Podopieczni trenera Rafała Malickiego rozegrają mecz barażowy o awans do Makroregionalnej Ligi Juniorów U19.

SYMULACJA I KILKA CIEKAWOSTEK

Na kogo może trafić Polonia? Możliwości jest wiele, gdyż trwają jeszcze rozgrywki! O awans do barażowego starcia rywalizują: Huragan Morąg, Olimpia Elbląg i Stomil Olsztyn. Dziką kartę otrzyma również jeden zespół z drugiego miejsca, mający najlepszy bilans bramkowy. W tym sezonie podobnie jak w poprzednim zespoły rywalizowały o awans do fazy play-off w trzech grupach.

W poprzednich latach nasze województwo w Makroregionalnej Lidze Juniorów U19 reprezentowali między innymi juniorzy: Jezioraka Iława, Huraganu Morąg, Stomilu Olsztyn, czy Naki Olsztyn.

Na jakie zespoły możemy trafić w MLJ U19? Wystarczy sięgnąć do historii, wyrazisty ślad pozostawiły tam po sobie zespoły z najsilniejszych ośrodków w Polsce, a także małych miejscowości. Wielu zawodników lig zagranicznych, ekstraklasy, I, II–ligi, czy reprezentantów Polski rywalizowało na tym szczeblu.

Kto rywalizuje o awans spoza regionu? Znajdujemy tu bardzo renomowane firmy! Z województwa łódzkiego awansować mogą Widzew Łódź i GKS Bełchatów. Z mazowieckiego o awans walczą Wisła Płock, Znicz Pruszków, Delta Warszawa i stołeczny Ursus. Na Podlasiu o dwa miejsca zapewniające awans do „Makro” walczy ŁKS 1926 Łomża, MOSP Jagiellonia Białystok, białostocki Hetman i Czarni Czarna Białostocka. Bliżej awansu jest ŁKS i MOSP. Podczas piłkarskiej wiosny udział w MLJ U19 weźmie osiem drużyn, każda z nich rozegra czternaście spotkań.

Jak widzimy, „jest o co walczyć”, gdyż zawodnicy Polonii mogą zmierzyć się z wieloma wymagającymi ekipami. Będzie miało to ogromną wartość dodaną, zwłaszcza jeśli o rozwój sportowy zespołu juniorów, jak i poziom szkolenia w całym lidzbardzkim klubie! Powodzenia, trzymamy kciuki za awans!

Polonia Lidzbark Warmiński – Mazur Ełk 9:1 (6:0)
Kacper Kmiołek 2’, 29’, 33’, 37’, 73’, Oskar Żuk 21’, Konrad Wiciński 32’, Jakub Żyndul 61’, Damian Juśko 83’ – Szymon Kowalewski 75’.

Żółte kartki: Kacper Kmiołek – Mateusz Metelski.

Polonia: Bryk, Barnaś, Dowejko (65 Głuszko), Harbaczonek (67 Giegel), K. Kmiołek, B. Kmiołek, Mauch (55 Kaszubat), Ślęzak (55 Sierocki), Wiciński (67 Wojczulanio), Żuk (75 Juśko), Żyndul (75 Michalak).

Mazur: Sawicki, Cyrankowski (46 Krassowski), Dymek, Gandy (65 Mikielski), Gdula (46 Sierotka), Kowalewski, Kozyra, Kraśko, Kucharski (65 Strzelecki), Metelski, Wojdyło.

Sędziowali: Szymon Gałązka (sędzia główny), Adam Lewkowicz (asystent nr 1), Artur Lubecki (asystent nr 2).

Autor: Karol Synowiec